6.21.2012

stres mtres anlamam


Son dönemde hangi rahatsızlığı kurcalasan altından stres çıkıyor. Küçüğünden, büyüğüne hepsinde bir parça stres var. Artık o kadar ki hayvanlarda bile stres kaynaklı sorunlar çıkıyor. Kesin çözümler değiller ama sana faydası dokunur. Bence bir göz atıaşağıya;


1) Evinde ya da dışarda kendini çok rahat hissettiğin bir ortam bul. Zor anlarında kaçabileceğin, 1-2 saat dahi olsa orada olmanın sana iyi gelebileceği bir yer. Salaş bir cafe, koca ağaç altındaki bir bank ya da yakın arkadaşının yanı olabilir. 


2) Gülmek en güzel ilaçtır. Seni çok güldüren bir yazıyı, komik bir fotoğrafı yanında bulundurabilir ya da seni her şekilde eğlendirebilen bir arkadaşınla kısa bir sohbet edebilirsin. 


3) "Hayır" kelimesini yaşamına davet etmelisin. Herkese evet demek ve isteklerini yerine getirmek zorunda değilsin. Zaten yapamazsın da, bir süre sonra hayattan sıkılırısın. Onun için her şeyi dengeli yapıp, hayır demenin de kötü bir şey olmadığını unutmaman lazım.


4) Senin de bildiğin gibi, müzik dinlemenin rahatlatıcı etkisinden de yararlan. Tabi metal fln değil de chilling müzikler dinleyebilirsin. Kitapçılarda fln. sakinleştirici cd'ler bulabilirsin. 


5) Kararlarını mümkün olduğunca sen ver. Başkalarından tavsiyeler al ama asla senin yerine karar vermelerini isteme. Düşünceni söyleyememek de seni sıkıp, strese sokar. 


6) Düzenli ol! Tüm hayatını dakikası dakikasına bir programa oturt demiyorum,öyle de yapma zaten. Ama belli başlı konularda organize olman şart.Önceliklerini belirleyip, onlar çevresinde planlarını belirlemelisin. Belli olayların kontrol altında olduğunu bilmek seni daha rahatlatacaktır.


7) Stresli olduğun zamanlarda içinden gelenleri, aklından geçenleri yaz. Düşünmeden yaz, ya okurlarsa, ya duyarsa vs. hiçbir şey düşünme. Sonrasında yırtıp atabilirsin belki daha rahatlatır. 


8) Stresli vakitlerin öncesinde ya da sonrasın iyi uyumaya özen göster. Stresliyken vücudun kasılacak ve daha fazla yorgunluk hissedeceksin.Sınavlardan ya da toplantılardan önce iyi bir uyku çek. 


9) Mümkünse hemen ılık suyla duş al. Suyun, negatif enerjiyi alıp götürdüğünü sen de biliyorsundur. İlle de küveti doldurup,romantik müzik eşliğinde mumları sıraya dizip, keyif yapman gerekmiyor.

No comments:

Post a Comment